Wetenschappers denken dat ze bewijs hebben gevonden dat er ijsberen in Schotland leefden tijdens de laatste ijstijd. Ze vonden botten in de oude Bone Caves (Bottenholen) van Inchnadamph. Deze grotten liggen diep in de Schotse bergen.
Wetenschappers van verschillende musea en universiteiten hebben de gevonden botten goed onderzocht. Ze ontdekten iets bijzonders: drie botjes zijn waarschijnlijk van beren die 30.000 tot 50.000 jaar geleden leefden. Deze beren aten bijna alleen maar zeedieren – net zoals ijsberen nu nog steeds doen.
De Bottenholen liggen in kalkstenen rotswanden in Assynt. Dat is een gebied met heuvels, bergen en meren in de Schotse Hooglanden. De grotten ontstonden 200.000 jaar geleden. Daarna kwam de laatste ijstijd, die ongeveer 15.000 jaar geleden eindigde.
Bruin of wit
Eerst dachten de wetenschappers dat de botten van bruine beren waren. Maar dankzij nieuwe technieken om botten en tanden te onderzoeken, konden ze er nog eens goed naar kijken.
Wist je dat er in deze grotten ook botten zijn gevonden van andere dieren die nu niet meer in Schotland leven? Zoals lemmingen, wilde paarden, lynxen en wolven.
Professor Kate Britton van de Universiteit van Aberdeen zegt: “We hebben een paar botjes gevonden die heel anders zijn dan wat we normaal zien. Deze beren aten bijna alleen maar zeedieren. Dat is heel anders dan bruine beren, die ook planten en landdieren eten.”
Het zouden volgens de professor ijsberen kunnen zijn geweest, of misschien een speciaal soort bruine beer. Dat weten ze nog niet helemaal zeker.
Bronnen:
- Nieuwsbericht: BBC
- Foto via Grok / X